Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

161 CREW

Historia

Anna Kuliszowa: Niezwykłe życie europejskiej socjalistki

Tłumaczenie z Commons.com.ua

Niewielu zauważyło, że w tym roku przypada 170. rocznica śmierci Anny Kuliszowej, kobiety której nazwisko było znane wielu: rewolucjonistom i policjantom w różnych krajach europejskich, specjalistom medycznym i prawnikom pracy, działaczom ruchu robotniczego i politykom parlamentarnym, anarchistom i marksistom, feministkom i antyfaszystom. Była członkiem wewnętrznego kręgu Michaiła Bakunina pod koniec jego życia i Piotra Kropotkina na początku jego życia na wygnaniu. Była również dobrze zaznajomiona z czołowymi postaciami rewolucyjnych narodników w Imperium Rosyjskim, europejskim marksizmem, a zwłaszcza włoskim ruchem socjalistycznym, od jednego z jego założycieli, Filippo Turatiego, po młodego Benito Mussoliniego. Pierwsze lata jej ożywionej działalności politycznej miały miejsce na terytorium dzisiejszej Ukrainy, głównie w Odessie.

W różnych okresach swojego życia bohaterka tego eseju nosiła nazwiska Makarewicz, Kosta i Kuliszowa, ale jej nazwisko rodowe brzmiało Rosenstein. Anija Mojszejewna Rosenstein urodziła się 28 grudnia 1853 r. (9 stycznia 1854 r. według kalendarza gregoriańskiego) w Symferopolu, w rodzinie kupca, dziedzicznego honorowego obywatela. Ukończyła gimnazjum żeńskie w Symferopolu, a w 1872 r. wyjechała do Szwajcarii ze swoją starszą siostrą (prawdopodobnie kuzynką) Marią, aby kontynuować naukę. Siostry wstąpiły na Wydział Filozofii Uniwersytetu w Zurychu, podczas gdy Anna studiowała inżynierię na Politechnice w Zurychu. Jesienią 1872 r. obie dołączyły do zuryskiego koła rosyjskich bakuninistów. Jednak Anna nie brała aktywnego udziału w jego sprawach: lider grupy, Michaił Saszin, nigdy nie wspomniał o niej w swoich wspomnieniach napisanych 60 lat później; Anna Rosenstein jest wymieniona tylko w załączniku do jego wspomnień, na liście członków grupy sporządzonej w czasie jej istnienia. Wręcz przeciwnie, Saszin zapamiętał Marię Rosenstein jako pracownicę bakuninowskiej drukarni.

Michaił Saszin

Być może powodem biernego uczestnictwa Anny w kręgu Saszina były okoliczności osobiste: uczęszczała również na spotkania koła braci Żebuniew („Żebunistów”), gdzie poznała studenta Piotra Makarewicza. Na początku 1873 r. Piotr i Anna pobrali się, a w lutym tego samego roku wrócili do Imperium Rosyjskiego. Maria Rosenstein przebywała w Zurychu do lata 1873 r., po czym również wyjechała do ojczyzny i ślad po niej zaginął.

Po kilkumiesięcznym pobycie w Moskwie Makarewiczowie osiedlili się w Odessie i dołączyli do lokalnego odłamu rewolucyjnych narodników, Koła Czajkowskiego (Czajkowców). To dzięki nim Czajkowcy z Odessy dowiedzieli się o anarchistycznych ideach Michaiła Bakunina i wkrótce prawie wszyscy stali się zwolennikami bakuninizmu. Jedynie założyciel grupy, Feliks Wołchowski, i Salomon Czudnowski pozostali po stronie państwowego socjalizmu, co jednak nie przeszkodziło im w kontynuowaniu współpracy z anarchistami.

Czajkowcy z Odessy jako pierwsi na Ukrainie przeszli od samokształcenia do propagandy wśród ludu — najpierw, latem 1873 r., wśród miejskich rzemieślników i robotników fabrycznych, a na początku 1874 r. wśród chłopów. Jesienią 1873 r. w kółka propagandowe zaangażowanych było do 200 robotników. Ich spotkania odbywały się w mieszkaniach Andrieja Franżoli i Makarewiczów; raporty i prezentacje były zwykle wygłaszane przez Piotra Makarewicza i Andrieja Żeliabowa. Anna pomagała mężowi w tej pracy, a także w organizowaniu dostaw zagranicznych publikacji, w tym książki Bakunina „Etatyzm i anarchia”.

Anna Makarewicz

Na początku 1874 r. prawie wszyscy Czajkowcy wyjechali do różnych prowincji Ukrainy: rozpoczynał się „ruch do ludu”, była to próba przejścia przez socjalistów do propagandy i organizacji bezpośrednio wśród chłopów. Makarewiczowie pozostali w Odessie na mocy decyzji koła: polecono im utrzymywać więzi z propagandystami i kręgami pozamiejskimi, które udawały się „do ludu”, dostarczać im literaturę i kontynuować propagandę wśród robotników. Para angażowała się w tę pracę do połowy lata.

W lipcu 1874 r. Anna wyjechała do Kijowa, aby tam zająć się organizacją, pozostawiając męża w Odessie. Ich rozłąka miała być krótka, ale para nigdy więcej się nie spotkała. W sierpniu żandarmeria w Odessie otrzymała doniesienie o podejrzanych zgromadzeniach w mieszkaniu Makarewiczów i Piotr został aresztowany. Później został osądzony w „procesie 193” i skazany na zesłanie na Syberię; w 1883 r. Piotr Makarewicz otrzymał prawo stałego pobytu, po czym pracował w departamentach kolejowych w różnych miastach Syberii i Dalekiego Wschodu[5]. Ostatnia wzmianka o nim pochodzi z 1911 roku.

Annę objęło zaoczne śledztwo w „sprawie przynależności do odeskiego koła rewolucyjnego i rozpowszechniania zakazanych książek”, ale pozostała niewykryta. Ukrywała się i mieszkała pod przybranymi nazwiskami w Chersoniu i Kijowie. W październiku 1874 r. przyjechała do Odessy i próbowała zorganizować ucieczkę Feliksa Wołchowskiego z więzienia, ale bezskutecznie. Po powrocie do Kijowa dołączyła do bakuninistów z grupy „Komuna Kijowska”, którzy uniknęli aresztowania, a zimą 1874-5 dołączyła do nowo utworzonej grupy „Pivdenni Buntari” (Południowi Buntownicy).

Anna Makarewicz w połowie lat siedemdziesiątych XIX wieku

W marcu 1876 r. Buntownicy odbyli walne zebranie w mieście Smila w obwodzie czerkaskim, na którym opracowali plan działania mający na celu przygotowanie powstania chłopskiego. Większość członków grupy miała osiedlić się w różnych wioskach w regionie Czehrynia, nawiązać więzi z lokalnymi chłopami i stworzyć wśród nich „oddziały bojowe”. Kilku Buntowników otrzymało specjalne zadania, w szczególności Anna Makarewicz miała wyjechać za granicę i zdobyć sprzęt drukarski dla grupy. Anna otrzymała paszport od swojej przyjaciółki, kijowskiej bakuninistki Oleny Kosacz (ciotki Łesi Ukrainki).

Wiosną 1876 r. Makarewicz wróciła do Szwajcarii. Spędziła trochę czasu w domu Bakunina, opowiadając mu o planach Buntowników, w tym o zamiarze wykorzystania fałszywych manifestów carskich do propagandy wśród chłopów. Bakunin, któremu pozostało zaledwie kilka tygodni życia, był bardzo negatywnie nastawiony do tych planów: „Nie można szyć czarnego garnituru białymi nićmi, one natychmiast wyjdą ze wszystkich szwów”.

W czerwcu 1876 r. zakupiona prasa została dostarczona zdemontowana do Rumunii, ale Anna nie była w stanie przemycić jej przez granicę. Prasę trzeba było zostawić (dotarła na miejsce dopiero w następnym roku), a sama Makarewicz wróciła do Imperium Rosyjskiego z pustymi rękami. W sierpniu wzięła udział w drugim zjeździe Buntowników, który odbył się w lesie Osnowiańskim niedaleko Charkowa. Tutaj okazało się, że prawie żaden z członków grupy nie poradził sobie w pełni z przydzielonymi im zadaniami, a krytyka Bakunina całkowicie podkopała ducha walki grupy. W rzeczywistości kongres zakończył się upadkiem grupy, a jej byli członkowie wyjechali do różnych ukraińskich miast, zakładając kilka niezależnych od siebie bakuninistycznych kółek, z których wszystkie nosiły tę samą nazwę „Pivdenni Buntari”.

Pod koniec 1876 r. Anna Makarewicz mieszkała w Odessie, a w 1877 r. w Kijowie, w mieszkaniu Oleny Kosacz, posługując się paszportem na nazwisko Anna Iwanowa. W tym czasie nie była zaangażowana w kręgi rewolucyjne, ale utrzymywała kontakty z ich członkami, w tym z częścią Buntowników, która nadal przygotowywała powstanie chłopskie w rejonie Czehrynia. Kiedy pod koniec sierpnia 1877 r. władze wpadły na trop „spisku czehryńskiego” i zaczęły aresztować jego organizatorów, Anna musiała ponownie się ukrywać. Podobnie jak półtora roku wcześniej, Kosacz pomogła jej w uzyskaniu paszportu. We wrześniu 1877 r. Anna Makarewicz wyjechała za granicę, jak się okazało, na stałe.

Olena Kosacz, 1879 r.

Od jesieni 1877 r. Anna Kuliszowa, pod tym własnie nazwiskiem mieszkała w Paryżu. Tam poznała włoskiego emigranta Andreę Costę, jednego z założycieli włoskiego ruchu anarchistycznego, i wkrótce została jego żoną. W marcu 1878 roku były rosyjski książę Piotr Kropotkin również osiedlił się w Paryżu i natychmiast rozpoczął najtrudniejszą pracę nad ożywieniem ruchu socjalistycznego we Francji, który został zmiażdżony po upadku Komuny Paryskiej w 1871 roku. Jules Guesde i Andrea Costa stali się najbliższymi towarzyszami Kropotkina, jeśli chodzi o propagandę i tworzenie kół robotniczych. Anna Kosta-Kuliszowa wzięła najbardziej aktywny udział w pracy swojego męża, a francuska policja oczywiście nie mogła zignorować tej „wywrotowej działalności”.

W kwietniu 1878 r. Andrea i Anna Costa zostali aresztowani pod zarzutem przynależności do Pierwszej Międzynarodówki (która przestała istnieć rok wcześniej). Groziło im długie więzienie, ale pomogła interwencja publiczna; wśród osób, które zwróciły się do francuskiego rządu z petycją o uwolnienie anarchistycznej pary był słynny rosyjski pisarz Iwan Turgieniew. W maju 1878 r. Costowie zostali zwolnieni i „na stałe” wydaleni z Francji jako cudzoziemcy.

Od lata 1878 r. para mieszkała we Florencji. Podobnie jak wielu uczniów Bakunina, pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku Costowie zrewidowali swoje rewolucyjne przekonania: klasyczna bakuninowska strategia organizowania natychmiastowego buntu uciskanych wyraźnie nie działała, ale marksistowskie podejście do organizowania partii robotniczych i wybierania socjalistów do parlamentów wydawało się przynosić wymierne rezultaty. Ostatecznie w 1879 r. para ogłosiła zerwanie z anarchizmem i zwróciła się ku socjaldemokracji.

Andrea Costa

W tym samym roku zostali ponownie aresztowani. Następne 13 miesięcy spędzili w więzieniu we Florencji, gdzie Anna zachorowała na gruźlicę. W 1880 roku para została zwolniona i wydalona z Włoch. Spędzili około roku w Szwajcarii, a następnie wrócili do Włoch. Tutaj, w małym miasteczku Imola, miejscu urodzenia Andrei Costy, Anna urodziła córkę Andreinę.

Jak to czasem bywa, narodziny dziecka nie wzmocniły rodziny, ale doprowadziły do jej rozpadu. W 1881 lub 1882 roku Anna zerwała związek z Costą i przeniosła się z powrotem do Szwajcarii, gdzie wstąpiła na Wydział Medyczny Uniwersytetu w Bernie. Studia i młoda córka nie pozwalały jej oczywiście na prowadzenie aktywnego życia społecznego i politycznego, ale Anna nie mogła też z niego zrezygnować. Niedaleko Berna, w Genewie, w tym czasie istniała niewielka grupa rosyjskich emigrantów, członków anarcho-narodowej organizacji Czornyj Pieriedieł („Czarny Podział”). Anna dobrze znała jej członków, Wierę Zasulicz i Lwa Deitscha, z którymi kiedyś należała do grupy Pivdenni Buntari, a teraz poznała lidera Czarnej Repartycji, Georgija Plechanowa. Cała ta genewska społeczność dokonywała tego samego ideologicznego przejści od anarchizmu do marksizmu, którego Anna dokonała nieco wcześniej, i jest prawdopodobne, że jej związek z Plechanowem przyspieszył tę ewolucję. W październiku 1883 r. społeczność genewska ogłosiła utworzenie socjaldemokratycznej grupy Emancypacja Pracy i zamiar publikowania literatury marksistowskiej w języku rosyjskim. Anna pomogła temu projektowi wydawniczemu najlepiej jak potrafiła na początku istnienia grupy.

W 1884 r. Anna Kuliszowa (po rozwodzie z Kostą do końca życia nosiła to nazwisko) ze względów zdrowotnych przeniosła się do południowych Włoch. Zamieszkała w Neapolu, gdzie rok później ukończyła studia medyczne, a następnie odbyła dodatkowy kurs ginekologii w Turynie i Padwie; badała gorączkę połogową i napisała kilka prac naukowych na ten temat. W 1885 r. poznała młodego prawnika Filippo Turati i została jego żoną (para nie miała wspólnych dzieci, więc uznali, że oficjalna rejestracja ich małżeństwa nie jest konieczna).

Filippo Turati, na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku

Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku para osiedliła się w Mediolanie, gdzie Anna otworzyła własną klinikę. W tym samym czasie Kuliszowa powróciła do aktywnego życia politycznego. W 1889 r. wraz z mężem zorganizowała Mediolańską Ligę Socjalistyczną, w której stała się głównym ideologiem, a także oficjalnym wydawcą, redaktorem i głównym autorem Critica sociale (Krytyka społeczna; Mediolan, 1891-1926) „czasopisma studiów społecznych, politycznych, filozoficznych i literackich” („rivista dei studi sociali, politici, filosofici e letterari”; później „dwutygodnik socjalizmu naukowego” / „rivista quindicinale del socialismo scientifico”). Czasopismo odegrało znaczącą rolę w propagandzie marksizmu we Włoszech i przyniosło Annie Kuliszowa szeroką popularność w kręgach europejskiej socjaldemokracji. Korespondowała z tak wybitnymi postaciami jak August Bebel, Karl Kautsky, a nawet sam Fryderyk Engels, który wysoko cenił jej pracę.

W 1892 r. z Ligi Socjalistycznej w Mediolanie wyłoniła się Socjalistyczna Partia Włoskich Robotników (włoski: Partito Socialista dei Lavoratori Italiani, PSLI), a w 1893 r. Kuliszowa, jako jej przedstawicielka, wzięła udział w Kongresie Międzynarodówki Socjalistycznej w Zurychu i została wybrana na jedną z jego współprzewodniczących. Już w listopadzie 1894 r. PSLI została zdelegalizowana, a Kuliszowa i Turati zostali skazani na wydalenie z Włoch, ale ich sprawa została wkrótce rozpatrzona ponownie i para otrzymała „tylko” trzy miesiące więzienia.

Filippo Turati

W 1895 r. byli działacze PSLI zainicjowali utworzenie Włoskiej Partii Socjalistycznej (Partito Socialista Italiano, PSI). Turati i Kuliszowa byli wśród założycieli, ale czasopismo Critica sociale pozostało ich „prywatną”, a nie partyjną publikacją, zachowując status jednej z najbardziej wpływowych publikacji włoskich socjalistów. Artykuły na temat feminizmu i emancypacji kobiet zajmowały szczególne miejsce wśród prac Kuliszowa publikowanych w czasopiśmie. Critica sociale była publikowana przez kilka dekad, z przerwą w latach 1898-1899: w tym czasie Kuliszowa i Turati zostali aresztowani i sądzeni w związku z masowymi strajkami i niepokojami pracowniczymi. Sąd uznał ich za winnych wywrotowej działalności antyrządowej, ale skazał jedynie na wysoką grzywnę i 2 lata więzienia; para została jednak zwolniona na mocy amnestii rok później.

Na początku XX wieku Turati i Kuliszowa stali się liderami „reformatorskiego” skrzydła PSI, które kontrolowało partię po kongresie partyjnym w 1902 roku. Anna uczestniczyła w opracowywaniu projektów ustaw dotyczących pracy kobiet i dzieci, które socjalistom udało się uchwalić w parlamencie; w 1911 r. była jednym z organizatorów Socjalistycznego Komitetu na rzecz Praw Wyborczych Kobiet.

Anna Makarewicz, 1908

Szczegółowy opis działalności ISP zaprowadziłby nas daleko od biografii Anny Kuliszowej. Ograniczymy się do stwierdzenia, że partia przeszła kilka rozłamów, z których jeden miał miejsce w 1921 roku. Reformiści zostali wyrzuceni z PSI, a Turati i Kuliszowa zostali organizatorami Unitarnej Partii Socjalistycznej (wł. Partito Socialista Unitario, PSU). Rok później, pod koniec 1922 r., faszyści doszli do władzy we Włoszech, a partie socjalistyczne zostały zdelegalizowane. Od tego czasu Anna Kuliszowa zaprzestała działalności politycznej. Pozostało jej mniej niż trzy lata życia.

Anna Kuliszowa, z domu Rosenstein, znana również pod nazwiskiem pierwszego męża jako Makarewicz i jako Costa pod nazwiskiem drugiego męża, zmarła w Mediolanie 27 grudnia 1925 r. w wieku 72 lat. Pogrzebowi towarzyszyła demonstracja, która była prawdopodobnie jednym z ostatnich legalnych protestów socjalistów pod dyktaturą Mussoliniego, oraz krwawe starcia z faszystami.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w języku ukraińskim: Дубовик А. Ганна Макаревич між Одесою та Італією (життєвий шлях одної з засновників Італійської соціалістичної партії) // Південний захід. Одесика. Історико-краєзнавчий науковий альманах. Вип. 35. Одеса: Бондаренко М. О., 2024. С. 142-150.

Tłumaczenie

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.