Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

161 CREW
Nalot izraelskiej armii na obóz dla uchodźców Janine. Fot: JAAFAR ASHTIYEH / AFP

Polityka

Czy to, co dzieje się w Strefie Gazy, jest ludobójstwem?

Tłumaczenie wpisu grupy Kompas z ich kanału na Telegramie.

Jedną z najbardziej zażartych debat jest to, czy działania izraelskiej armii w Strefie Gazy stanowią ludobójstwo. Uważamy, że ważne jest, aby dyskutować o konkretnych działaniach i ich konsekwencjach, a nie rozwodzić się nad terminami. Niemniej jednak warto wyjaśnić, dlaczego to, co dzieje się w Strefie Gazy, nazywamy ludobójstwem.

Jak definiujemy ludobójstwo?

„Ludobójstwo definiuje się jako następujące czyny popełnione z zamiarem zniszczenia, w całości lub w części, grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej jako takiej:

Zabijanie członków takiej grupy;

Spowodowanie poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia psychicznego członków takiej grupy;

Umyślne narzucenie grupie warunków życia obliczonych na spowodowanie jej fizycznego zniszczenia w całości lub w części…”.

Konwencja w sprawie zapobiegania zbrodni ludobójstwa, ONZ, 1948 r.

Jeśli chodzi o prawo międzynarodowe, to sąd międzynarodowy decyduje, co dokładnie można nazwać ludobójstwem. Takie sprawy mogą trwać bardzo długo: na przykład sąd nie orzekł o ludobójstwie w Bośni aż 12 lat po masakrze w Srebrenicy. Szybkość procesów prawnych nie powinna jednak powstrzymywać nas przed nazywaniem rzeczy po imieniu.

W styczniu międzynarodowy sąd wydał wstępne orzeczenie w sprawie Strefy Gazy. Strona izraelska skupiła się na fakcie, że sąd nie nakazał wstrzymania walk; strona palestyńska skupiła się na fakcie, że sąd nakazał Izraelowi „zapobiec” popełnieniu ludobójstwa. Sam fakt, że sąd zdecydował się rozpatrzyć sprawę, pokazuje, że oskarżenie miało wystarczającą podstawę dowodową.

Zamiar

Jednym z najważniejszych elementów jest „zamiar ludobójstwa”. Ludobójstwo nie jest zwykle deklarowane we współczesnym świecie, ale w tym przypadku izraelskie przywództwo wojskowe i polityczne regularnie wyraża ludobójcze zamiary. Oto kilka przykładów:

„Zarządziłem całkowitą blokadę Strefy Gazy. Nie będzie elektryczności, żywności, paliwa, wszystko jest zamknięte […] Walczymy z ludzkimi zwierzętami i działamy zgodnie z tym”.

Joaw Gallant, minister obrony

„Cały naród [Gazy] jest odpowiedzialny”.

Jicchak Herzog, prezydent

Działania

Informatorzy IDF powiedzieli, że armia ma oddzielną kategorię celów do bombardowania — „cele energetyczne”. Są to cele, które nie mają nic wspólnego z bojownikami Hamasu, są to cele całkowicie cywilne — wieżowce, centra kulturalne — są one atakowane, aby „zniszczyć palestyńskie społeczeństwo obywatelskie”.

Armia izraelska również celowo niszczy obszary mieszkalne i grunty rolne, uniemożliwiając dotarcie pomocy humanitarnej do regionu i atakując infrastrukturę produkcji żywności. Innymi słowy, „celowo tworzy warunki nie do pogodzenia z życiem” w regionie.

W rezultacie wojna w Strefie Gazy stała się jednym z najkrwawszych konfliktów współczesnych czasów. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy wojny w Gazie wyrządzono więcej szkód niż w ciągu 4 lat bombardowań Aleppo i miesięcy bombardowań dywanowych Mariupola. Ponad połowa domów została zniszczona lub uszkodzona. Dziewięćdziesiąt procent szkół i dwie trzecie szpitali zostało zniszczonych. Nawet najbardziej ostrożne szacunki mówią o ponad 36 000 zabitych, z czego Palestyński Czerwony Półksiężyc donosi o ponad 15 000 dzieci*.

*Dane ONZ obejmują obecnie tylko te () zabite dzieci i kobiety, które zostały w pełni zidentyfikowane, z imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia.

Jaki jest więc ostateczny wynik?

Według wszystkich dostępnych źródeł Izrael nie próbuje całkowicie fizycznie unicestwić ludności Gazy. Jednak Izrael celowo atakuje ludność cywilną, tworząc warunki uniemożliwiające życie poprzez głód, pragnienie i niszczenie kluczowej infrastruktury. Wszystko to mieści się w prawnej definicji ludobójstwa.

„[Ten argument] odwraca uwagę od prawdziwego problemu. […] Jeśli słowo »ludobójstwo« cię bulwersuje, możemy użyć innych słów. Może »zbyt wiele zabijania«?”

Bassim Youssef

Podczas gdy my spieramy się o definicje, Izrael z powodzeniem wciela w życie swój deklarowany zamiar „wymazania Gazy z mapy”.

Tłumaczenie

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.