Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

161 CREW

Świat

Reclaim Croydon i Autonomous Winter Shelter

Londyn 2025. Realia postbrexitowe i popandemiczne. Sytuacja mieszkaniowa się pogarsza, ceny mieszkań idą w górę – gentryfikacja szaleje.

Wystarczy spojrzeć kilka lat wstecz i porównać koszty życia sprzed pół dekady z tym, ile na przeżycie wydajemy obecnie. Cena wynajmu kawalerki to mniej więcej tyle samo, co wynajem całego domu z dwoma sypialniami i salonem 5 lat temu.

To nie idzie w dobrą stronę, a co dopiero mają powiedzieć ci, którzy z brakiem stałego lokum mierzą się od lat? A co z ludźmi w kryzysie bezdomności? Takich jest wielu w całym mieście. Od centrum po obrzeża. Statystyki mówią, że od kwietnia 2023 roku do marca 2024 w Londynie było ich około 12 000.

Gdy zawodzi państwo, obywatele powinni brać sprawy w swoje ręce. Reclaim Croydon to grupa skłoterów z południa Londynu działająca od paru lat i zajmująca pustostany w hrabstwie Croydon i okolicach, a także organizująca akcje jak „Forks Not Knives” (czyli to, co wszyscy znamy jako „Food Not Bombs”), ACAB Cafe, gdzie osoby w potrzebie mogą napić się darmowej kawy lub dostać potrzebne rzeczy, takie jak np. ubrania.

Dlaczego Croydon? W Anglii 1 na 25 lokali jest pustych, a ta dzielnica jest w pierwszej piątce jeśli chodzi o ilość pustostanów. Dlaczego by więc nie dać schronienia i bezpieczniejszej przestrzeni ofiarom kapitalistycznego systemu?

Okoliczni skłotersi dobrze wiedzieli, jak dołożyć kilka swoich groszy, by pomóc osobom w kryzysie, zajmując opuszczony budynek szkoły. Od początku listopada 2024 roku pracowali nad przywróceniem go do stanu używalności. Tak powstało Autonomous Winter Shelter. Duży teren niszczejący od dwunastu lat został wyremontowany i obecnie pełni funkcję ośrodka dla bezdomnych, gdzie obecnie przebywa około 20 osób.Są to osoby z całego świata i różnych kręgów kulturowych. Wylądowali oni na ulicy z różnych powodów. Część z nich została na skłocie na kilka dni, inni spędzają tam całą zimę, gdyż sytuacja każdego z nich jest inna. Niektórym pensjonariuszom udało się załatwić mieszkanie socjalne, a skłot był dla nich kilkudniowym przystankiem. A co z tymi, którzy zostali na dłużej? Ci biorą czynny udział w życiu społeczności skłoterskiej i są dla nich organizowane warsztaty, takie jak np. Practical Squatters, gdzie uczą się, jak zająć pusty budynek, by nie wylądować znowu na ulicy.

Mamy wiosnę i sąd na karku. Urząd osiedla Croydon upomniał się o budynek.

Póki co Reclaim Croydon sukcesywnie walczy, by jak najbardziej opóźnić eksmisję.

Pierwszą rozprawę wygrali, wytykając niekompetencję urzędników, gdyż ci nie potrafili poprawnie zlokalizować budynku na mapie. Na drugiej rozprawie udało się wynegocjować poinformowanie skłotersów o eksmisji na kilka dni przed, na co ekipa nadal czeka.Oczekiwanie na wyrok może potrwać kilka miesięcy, do tego czasu wolontariuszom prawdopodobnie uda się otworzyć kolejny budynek dla potrzebujących.

Dywizjon 161 & Reclaim Croydon


Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.