161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Dołącz do międzynarodowej kampanii wspierania Aleksandra Kolchenki!

Aleksander Kolchenko to krymski anarchista, antyfaszysta i aktywista społeczny, który został aresztowany przez rosyjskie władze. Razem z innym krymskim aktywistą, Kolchenko został porwany przez rosyjskie FSB (dawne KGB) i jest teraz przetrzymywany jako polityczny więzień w moskiewskim więzieniu Lefortovo. Jest oskarżony o popełnianie aktów terroryzmu i przynależność do grupy terrorystycznej.

Dlaczego Aleksander Kolchenko jest w więzieniu?

Aleksander, który przez wiele lat udowodnił niezaprzeczalnie swą antyfaszystowską postawę, otrzymał niedorzeczne oskarżenia o przynależność do Prawego Sektora, czyli ukraińskiej, radykalnie prawicowej organizacji, której prawdziwa rola w ukraińskich wydarzeniach jest rozdmuchiwana przez rosyjską propagandę.

We współczesnej Rosji wszyscy aktywiści lewicowi, anarchistyczni czy lewicowo-liberalni mogą zostać pomówieni o bycie członkami lub sympatykami Prawego Sektora. Jest to sytuacja porównywalna do polowania na nieistniejących trockistów za Stalina lub na komunistów za Mc Carthy’ego. Putinowski autorytarny i nacjonalistyczny reżim, który stosuje w propagandzie wszystko (od religijnych uprzedzeń, poprzez teorie spiskowe, aż po jawny rasizm), bezwstydnie kradnie antyfaszystowską retorykę. Stąd każdy uważany za kłopotliwego jest określany jako “faszysta”, nawet jeśli on/ona stoi po przeciwnej stronie politycznego spektrum.

Sprawa przeciwko antyfaszyście Aleksandrowi Kolchenko, a także przeciwko obywatelskiemu aktywiście i reżyserowi Olegowi Sentsovowi (przesłuchujący wpisali ich do tej samej grupy przestępczej), jest polityczna. To oznacza, że władza dąży do zastraszenia mieszkańców Krymu i złamania wszelkiego oporu na półwyspie. Po aneksji Krymu stosuje się najbardziej autorytarne metody represji wobec wszystkich niezadowolonych. Wiele osób zostało zmuszonych do opuszczenia Krymu, ponieważ ich życie i wolność były zagrożone: prawnicy, lewicowi aktywiści, studenci, związkowcy, anarchiści, antyfaszyści i Tatarzy, którzy padli ofiarą etnicznej dyskryminacji.

Co grozi Aleksandrowi Kolchenko?

20 lat ciężkiego więzienia grozi Aleksandrowi Kolchenko za przynależność do nieistniejącej grupy terrorystycznej, w której działania nie był oczywiście zaangażowany. Kolchenko i inni ukraińscy więźniowie polityczni są zatrzymywani w celu rozbicia opozycji poprzez procesy sądowe. Ich wolność jest powiązana bezpośrednio ze stabilizacją reżimu putinowskiego: jeśli chcemy zachwiać pewność siebie Putina, więźniowie muszą zostać uwolnieni. Nie ma nadziei na to, że Kolchenko, Sentsov i inni będą sądzeni zgodnie z prawem. Ich aresztowanie jest bezprawne, a oskarżenia przeciwko nim – naciągane. Nie ma tu pomyłki, reżim doskonale wie, co robi.

Jak możesz pomóc Aleksandrowi Kolchenko?

Wzywamy międzynarodową lewicę wolnościową do pomocy. Możesz organizować akcje protestu i solidarności, pisać listy do Kolchenki, wysyłać paczki z żywnością lub wsparcie finansowe na prawników. Możesz wspierać jego rodzinę. Ważne jest także szerzenie informacji o tym przypadku. Ponadto, musimy odciąć się od jakiegokolwiek wspierania agresywnej ekspansji rosyjskiego nacjonalizmu, nawet jeśli oni używają lewicowej i antyimperialistyczej retoryki. Putinowski reżim poradzi sobie bez twojej sympatii. Zachowaj ją dla tych, którzy są jego ofiarami.

Kiedy zacząć?

Zacznij od teraz: propaguj ten tekst, przetłumacz go na inne języki, roześlij swoim towarzyszom. Bardzo zachęcamy również do organizowania demonstracji wsparcia dla Kolchenki i innych politycznych więźniów w Rosji między 1 a 7 kwietnia 2015 r. W pierwszej połowie kwietnia dystrykt więzienny Lefortovo w Moskwie zdecyduje, czy Kolchenko i Sentsov mają czekać na proces w więzieniu, czy czeka ich areszt domowy. Jedynie silna, masowa presja na reżim Putina poprzez protesty na całym świecie mogą dać szansę na wyjście naszych towarzyszy na wolność. Żądamy ich natychmiastowego uwolnienia i cofnięcia zarzutów!

Grupa na facebooku:
facebook.com/groups/1444685555784296/

2 komentarze

 • chugurusqui 26 Mar, 2015

  Czy zna ktoś jakieś dobre źródło materiału na temat konfliktu? Kilku ludzi zainteresowało się przetłumaczonym tekstem i chcielibyśmy zorganizować protest i małą kampanię informacyją początku kwietnia, ale większośc informacji które tu docierają jest wątpliwa albo po prostu jawnie zmieszana z propagandą.

  Odpowiedz
  • 161crew 30 Mar, 2015

   Ale jakich jeszcze źródeł potrzebujesz? Towarzysz siedzi w więzieniu z powodu państwowych represji i trzeba działac!

   Odpowiedz

Odpowiedz