161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Warszawa- pikieta w sprawie Aleksandra Kolchenki

15 maja 2015 w Warszawie pod ambasadą Federacji Rosyjskiej odbyła się pikieta FREE KOLCHENKO! Wydarzenie zorganizowała Antyfaszystowska Warszawa i Warszawska Federacja Anarchistyczna z okazji rocznicy uwięzienia Aleksandra Kolchenki i pozostałych tzw. Krymskich Aktywistów.
Na pikiecie zebrało się ok. 50 osób (w tym samym czasie na Uniwersytecie Warszawskim odbywała się demonstracja przeciwko podniesieniu opłat za studiowanie tzn. komercjalizacji uniwersytetu) – rozwinęliśmy transparent i przez godzinę blokowaliśmy wjazd do ambasady wznosząc okrzyki: “Wolność dla Kolchenki!”, “Tundra do domu!”, “Dość Represji”, “Putin chuj”. Po pikiecie nasz transparent został zawieszony na budynku naprzeciwko ambasady.
Aleksander Kolchenko (zwany też Tundra), Oleg Sentsov i dwaj inni zostali aresztowani przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem przygotowywania ataków terrorystycznych i przynależności do Prawego Sektora. Mimo absurdalności oskarżenia – Sasza znany jest jako aktywny członek ruchu antyfaszystowskiego i osoba o lewicowych poglądach – oraz braku dowodów (do dziś oskarżenie nie przedstawiło żadnego) moskiewski sąd po raz kolejny przedłuża okres aresztu, tym razem do 16 lipca.
Przetrzymywani Ukraińcy poddawani są presji psychicznej i fizycznej – przez długi okres uniemożliwiano im kontakt z rodziną, nie dopuszczano adwokatów. Próbowano narzucić im rosyjskie obywatelstwo – dopiero 11 listopada 2014 roku sąd uznał, że oskarżeni są obywatelami ukraińskim.
Zarówno aresztowanie jak i dalsze dochodzenie nie pozostawia wątpliwości co do intencji władz rosyjskich. Zatrzymani aktywiści są zakładnikami – w ten sposób władze rosyjskie chcą powstrzymać protesty przeciwko okupacji Krymu. Przekaz jest prosty: spokój albo represje. Każdego z was możemy zatrzymać i oskarżyć o co chcemy, a świat się o was nie upomni. Niestety ale tutaj mają rację.
Mimo iż zatrzymani nie są anonimowymi mieszkańcami Krymu – wśród nich jest m.in. znamy filmowiec Oleg Sentsov – to opinia międzynarodowa dziwnie unika tego tematu. Represje jakie spotykają mieszkańców Krymu nie budzą powszechnego zainteresowania, ich tragedia jest tylko jednym z wątków konfliktu na Ukrainie.
Jedynie działacze ruchów wolnościowych i grupy antyfaszystowskie na całym świecie wspierają osadzonych – pomoc dla Kolchenki organizuje kijowski Anarchistyczny Czarny Krzyż – warszawska pikieta była jedną z wielu, jakie odbywają się pod ambasadami Rosji.
SOLIDARNOŚĆ JEST ZBRODNIĄ KTÓREJ NIGDY SIĘ NIE WYRZEKNIEMY!

Brak komentarzy

Odpowiedz