Być wiernym historii to nie zapominać, ale odbijać się od niej. To wspominać, ale nie poddawać się wspomnieniu. Zamiast kłaniać się przeszłości, staramy się raczej odtworzyć i wykorzystać chwile prawdy zmiażdżonych rebelii, nigdy niespełnione możliwości skazane na zapomnienie.
Oto m/v Louise Michel: niezależna szybka łódź ratownicza, patrolująca Morze Śródziemne.
Może się wydać niewiarygodne, że jeden z najruchliwszych szlaków żeglugowych Europy potrzebuje „własnej roboty” jednostek ratowniczych. A jednak tak jest. Kryzys migracyjny spowodował, że europejskie rządy nakazują swoim służbom ratowniczym nie odpowiadać na wezwania pomocy wysyłane z jednostek „nieeuropejskich”. Pozostawiają one zdesperowanych ludzi na morzu, aby dryfowali bez pomocy. Co gorsza, władze przeszkadzają innym jednostkom nieść pomoc, aresztując załogi i rekwirując statki.
„Louise Michel” to była francuska łódź patrolowa, którą dostosowaliśmy dla potrzeb ratownictwa morskiego. Jest bardzo zwinna i bardzo różowa. Długa na 30 metrów, mknie z prędkością 28 węzłów. Zakupiona została za pieniądze ze sprzedaży dzieł Banksy’ego, który następnie pomalował ją przy użyciu gaśnicy. Załoga i dowództwo zebrano spośród zawodowców z całej Europy. Całość bazuje na płaskiej hierarchii i wegańskiej diecie.
Nasza Misja
Wypełniać prawo morza i ratować każdego, kto jest w niebezpieczeństwie — bez uprzedzeń. Na pokładzie Louise Michel wierzymy, że każda osoba ma takie same prawa i powinna być traktowana tak samo — narodowość nie powinna czynić tu żadnej różnicy. Odpowiemy na SOS od każdego. Nie tylko, aby ratować ich dusze– ale także nasze.
Jak możesz pomóc?
m/v Louise Michel potrzebuje:
— Pieniędzy, aby wykonywać naszą pracę, wygrywać sprawy sądowe i kupować wyposażenie (w miejsce zarekwirowanego)
— Pomocy w informowaniu o nieludzkich praktykach krajów UE. #searescueisnotacrime
Rozbitkowie na morzu nie są pechowymi ofiarami żywiołów. Ten kryzys nie jest katastrofą naturalną. Jego powodem są decyzje polityczne i upadek człowieczeństwa. Łodzie ratunkowe tego nie rozwiążą. Jeśli chcemy uniknąć dalszych ofiar, musimy przestać wtłaczać ludzi na ich pokłady. Możesz się do tego przyczynić walcząc z rasizmem, działając w ruchach sprawiedliwości klimatycznej — podejmując każdą inicjatywę na rzecz szacunku dla istot żywych, blisko czy daleko od nas.
Społeczne radzenie sobie z migracjami to złożony problem, dotyczący nas wszystkich. Ale żadna metoda nie może się opierać na niedbałym skazywaniu innych na śmierć.
Solidarność i opór
Więcej informacji o m/v Louise Michel i całej inicjatywie znajdziesz na ich stronie- kliknij tutaj.
Kim była Louise Michel?