161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Akcje upamiętniające Stasa i Anastazję

19 styczna minęła kolejna rocznica śmierci Stasa Markiełowa i Anastazji Baburowej z rąk nazistowskiego bojówkarza (więcej TUTAJ i TUTAJ). W wielu większych miastach Rosji miały miejsce antyfaszystowskie demonstracje.

W Moskwie pojawiło się kilkaset osób, a protest był dwa razy większy od tego z poprzedniego roku. W Sankt Petersburgu władze nie wydały zgody na przemarsz, więc około 200 uczestników i uczestniczek przemaszerowało chodnikami. Na tamtejszej manifestacji przemawiał aktywista socjalistyczny Ivan Ovsyannikov, który powiedział, że problem faszyzmu w Rosji zmienił swój charakter w ciągu 7 lat od śmierci Markiełowa i Baburowej. „Podczas gdy państwo represjonuje pojedynczych nacjonalistów, w tym samym czasie aktywnie przejmuje ich retorykę i ideologię. Podpalając militarystyczną histerię, nakręcaniem nienawiści do „zdrajców narodu”, pogrywaniem z etnicznym szowinizmem i nękaniem antyfaszystów, państwo buduje babilońską wieżę kłamstw w celu odciągnięcia uwagi ludzi pracy od codziennego złodziejstwa, rosnącej nierówności i gospodarczej katastrofy. Jeśli wczoraj rozmawialiśmy o antyfaszystowskim oporze, aby skontrować skrajnie prawicowych bandytów, dzisiaj musimy mówić o antyfaszystowskiej rewolucji”.

W Kijowie demonstracja odbyła się z zakłóceniami. Około 50 neonazistów zablokowało miejsce spotkania przy kinie Październik. Około 10 zaatakowało również antyfaszystę przy stacji metra. Ostatecznie około 15-osobowa grupa antyfaszystów zrobiła pikietę, podczas gdy podobnej wielkości grupa kłóciła się z prawicowcami na oczach dziennikarzy. Grupa rosyjskich ochotników z Batalionu Azov, pod przewodnictwem prominentnego rosyjskiego neonazisty Romana Zheleznova „Zukhela” wychwalała „świetną rosyjska armię, która zniszczyła czeczeńskie szumowiny”, a także pułkownika Budanova (oskarżonego o gwałt i morderstwo młodej Czeczenki i osadzonego w więzieniu właśnie za sprawą Stasa Markiełowa, który reprezentował rodzinę zamordowanej przed sądem). W tym czasie ich ukraińscy towarzysze walki krzyczeli na antyfaszystów, że są „promoskiewskimi separatystami”. „Zukhel”, który był związany z nacjonalistyczną bojówką BORN odpowiedzialną m.in. za śmierć Markiełowa i Baburowej, podczas demonstracji stwierdził, że „za poglądy sprzeczne z tymi wyznawanymi przez naród ludzie nie tylko mogą, ale powinni być zabijani”.

Pikieta informacyjna odbyła się też we Lwowie, a w Krakowie tego dnia odbyła się akcja solidarnościowa z rosyjskimi aktywistami zorganizowana przez krakowską Federację Anarchistyczną. Organizatorzy chcieli tą akcją zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację aktywistów w Rosji oraz wyrazić protest przeciwko autorytarnemu reżimowi, w którym żyje rosyjskie społeczeństwo. Więcej o akcji możecie przeczytać tu: fakrakow.wordpress.com

Źródło: peopleandnature.wordpress.com

Brak komentarzy

Odpowiedz