161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Pożegnanie Vatana Budaka

5 sierpnia pożegnaliśmy Vatana, który ocalał w ataku bombowym w Suruç, ale był hospitalizowany przez 16 dni z powodu poważnych obrażeń. Vatan, kóry był członkiem organizacji United Anarchist Attack (Birleşik Anarşist Atak) wraz ze swoimi towarzyszami przybył do Suruç na zgromadzenie w celu rekonstrukcji Kobane zorganizowane przez SGDF (Socialist Youth Associations’ Federation).

Po stracie Vatana ilość ofiar zwiększyła się do 32, a wśród anarchistów do 5 osób.

Trumnę pokrytą czarno-czerwoną flagą najpierw przeniesiono do domu jego rodziców, a następnie na cmentarz Karlıtepe o 17:00. Tam, na prośbę jego rodziny, została odprawiona religijna część ceremonii pogrzebowej. Następnie anarchiści, działacze SGDF i HDP, odprawili ceremonię upamiętniąjącą, dając przemówienia. Istanbulska Inicjatywa Anarchistyczna, kolektyw Land and Freedom oraz Social War przeczytali wspólny tekst, w którym skupili się na anarchistycznych ideach i działaniach Vatana. Po wygłoszeniu przemowy anarchiści wykrzyczeli kilka haseł, jak: “Insurekcja, rewolucja, anarchia”. Około 300 osób wzięło udział w pogrzebie, pojawiło się też kilka transparentów z hasłami: “Męczennik Suruç Vatan Budak jest nieśmiertelny” czy “Serca w Suruç, gniew na ulicach”.

Wspólny tekst odczytany na pogrzebie:

Vatan zamknął oczy na ziemi, w której tyrania państwa nie jest/ nie może być wystarczająca i jakoś nie może się skończyć. Pasował do swojego świata, który stworzył dla siebie i stale tworzył w Kobane i na skutek tego go opuścił. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jako anarchista dołożył cegłę odnowy. Teraz to, co pozostało nam, jego anarchistycznym towarzyszom, to połączenie anarchistycznych idei Vatana z naszą anarchistyczną walką, a następnie dokończyć wszystko, co zostało niedokończone.

Niech żyje anarchia, niech żyje rewolucja…

Za: sosyalsavas.org (english version)

Brak komentarzy

Odpowiedz