161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Wywiad z kibicami Arsenal Kijów

1. Czy mógłbyś przedstawic historie antyfaszystowskich kibiców Arsenal Kiev. Na waszym myspace można przeczytać ze HOODS FIRM istnieje 3 lata. Jak doszlo do tego ze opanowaliście stadion?

Historia zaczęła się mniej więcej w 2004-2005 roku w Kijowie, mieliśmy małą ekipę antifa, która nie miała nic wspólnego z chuliganką itp. W pewnym momencie zaczęliśmy rozumieć, że potrzebujemy, aby nasz ruch rozwijał się się wokół czegoś konkretnego, gdzie możemy poznać nowych ludzi, i budować ruch antyfaszystowski. Od samego początku było wiadomo, że najlepszym dla nas klubem jest Arsenal, bo właśnie w tym czasie, miał on samych apolitycznych kibiców. Pod koniec roku 2005, coraz więcej ludzi zaczęło przychodzić na trybuny. W 2006 odwiedziłem klub po raz pierwszy. Wtedy odbyła się pierwsza walka z kibicami Dynamo Kijów- 15 na 15, niestety ponieśliśmy klęskę (potem była jeszcze jedna awantura z nimi, i tym razem wygraliśmy). Nasz klub był naprawdę mały, w tamtym czasie najwięcej osób to 20-30.W pewnym momencie, kiedy nasz klub zaczął się już konkretnie rozwijać, zrozumieliśmy, ze jest potrzeba założenia ekipy tak właśnie mniej więcej 3 lata temu powstała ekipa HOODS. Na Ukrainie w niektórych klubach spotkać można osoby o poglądach antyfaszystowskich, ale nie ma formalnej grupy. Obecnie na Ukrainie ruch kibicowski stal się bardziej apolityczny w porównaniu z latami 2006-07

2. Czy wszyscy kibice Arsenalu to antyfaszysci/antyrasisci czy może trafiają się zabłąkani idioci naziole?

Tak jak powiedziałem w odpowiedzi na pierwsze pytanie, w tej chwili mamy dwa sektory na trybunach, jeden nasz a drugi apolityczny, ale można tam znaleźć jakichś nacjonalistów i patriotów, ale są to raczej pojedyncze przypadki niż jakaś ekipa.

3. Na waszym myspace można przeczytać ze wśród was są anarchists, SHARP’s, RASH’s, hardcore kids, antifa hooligans, ultras. Jaki klimat przeważa w ekipie anarchistyczno lewicowy? Czy może patriotyczno antyfaszystowski?

Teraz, mogę powiedzieć, że są wśród nas anarchiści i antyfaszyści, ale nie można stwierdzić, że są patriotami, choć części z nich blisko do tego. To dla mnie trudne pytanie do wyjaśnienia w obcym języku.

4. Czy kumplujecie się z afa kibicami z innych krajów np MTZ RIPO, ST PAULI, BABELSBERG itp? Jakie macie zgody i kosy z ukraińskimi klubami?

Tak, mamy kontakty ze wszystkimi, których wymieniłeś. Na Ukrainie, nie mamy przyjaciół, jest to coś pomiędzy „nie przyjaciele”, ale i też „nie wrogowie”. Mamy oczywiście wrogów, i to w prawie wszystkich klubach, ale te najbardziej znienawidzone to: Karpaty Lwów, Dynamo Kijów, Obolon Kijów

5. Co to za ekipa BadLine Syndicate? na necie krąży filmik jak biją oni jakiś hardcore kids. Wiele osób zastanawia się o co chodzi, bo niestety nie rozumiemy jezyka? Porachunki klubowe czy raczej nauczka za kolaboracje z boneheadami?

BadLine Syndicate, to załoga z Saint – Petersburga, ekipa hardcore-owców, raperów I grafficiarzy, a bili ich ludzie z innej ekipy hardcore-owej i było to spowodowane napięciami miedzy nimi. Nie ma to nic wspólnego z naziolstwem

6. Jak wygląda sytuacja na innych ukraińskich stadionach? Czy jest tak jak w Polce, ze trybunami rządzą rasiści , naziole i ich przydupasy?

Tak, na innych stadionach jest bardzo mało antyfaszystów, albo nawet wcale ich nie ma.

7. Teraz pytania z trochę innej beczki. Wiemy ze na Ukrainie jest dość silny ruch nazistowski w szczególności autonomicznych nacjonalistów. Jak wygląda sytuacja na ulicy w Kijowie?

Autonomiczni nacjonaliści są jak dobra marka, która jest popularna, ale nie liczna, najwięcej nazistów jest we Lwowie. W Kijowie czasami się bijemy, czasami nie, różnie to bywa. Przede wszystkim, wiadomo, ze nikt nie chce się dostać w ręce milicji

8. Czy po głośnej śmierci młodego nazisty Maksyma Czajki ukraińscy faszyści się zradykalizowali?

Nie powiedziałbym? Część z nich opuściła ruch, część pisze tylko posty w Internecie, ale walki nie podejmują, więc wszystko zostaje tak jak było do tej pory. Sposób walki stał się bardziej radykalny po obu stronach, bo zaczęto używać sprzętu- np. noży.

9. Czy duża jest skala represji wobec antyfaszystów ze strony państwa i policji ?

Obecnie naziści odczuwają większy nacisk ze strony milicji i podobnych służb niż my. Choć czasami i nam się dostanie

10. Jak idzie budowa stadionów na Ukrainie? W Polsce całkiem sprawnie. Jak myślisz, czy Euro 2012 przyniesie jakieś korzyści naszym krajom? Czy może wpędzi miasta w poważne długi?

Euro 2012 da ukraińskim politykom masę pieniędzy, które to wezmą do swoich kieszeni! Ukraińscy kibice mają wystarczająco dużo problemów… już teraz mamy zakazy w niektórych miastach, myślę że do 2012 będziemy je mieć wszędzie… Jako ze nie jesteśmy krajem demokratycznym Euro 2012 da jedynie masę problemów ludziom, a część oczywiście zyska bardzo wiele. Tak więc jebać Euro2012!!!
I&K

Brak komentarzy

Odpowiedz