Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Firma Fred Perry pokazuje nacjonalistom środkowy palec

Proud Boys to amerykańska grupa nacjonalistyczna, określająca się jako „zachodni szowiniści”. Jest odpowiedzialna za wiele ataków na środowiska lewicowe i antyfaszystowskie. Działacze PB są stałym elementem skrajnie prawicowych demonstracji w USA, a za symbol przyjęli czarną polówkę Fred Perry z żółtym wieńcem i paskami na kołnierzu. Z tej okazji słynna firma odzieżowa zdecydowała się w końcu odnieść do tej sytuacji.


Treść oświadczenia:

„Firma Fred Perry nie wspiera i nie jest w żaden sposób powiązana z grupą Proud Boys. Jest to niezwykle frustrujące, że grupa ta zaadoptowała naszą koszulę Black/Yellow/Yellow z podwójnym kołnierzem i zagrabiła nasz Wieniec Laurowy do własnych celów. Koszula Fred Perry jest częścią garderoby subkultury brytyjskiej, zaadoptowaną przez różne grupy ludzi, którzy widzą w tym, co sobą reprezentuje, wyznawane przez siebie wartości. Jesteśmy dumni z jej pochodzenia, jak również z tego, co Wieniec Laurowy reprezentował przez ponad 65 lat: inkluzywność, różnorodność i niepodległość. Koszula Black/Yellow/Yellow z podwójnym kołnierzem była ważną częścią tej garderoby od czasu jej wprowadzenia na rynek w końcówce lat 70 i służyła kolejnym pokoleniom różnych subkultur, bez żadnych uprzedzeń.

Zauważyliśmy, że pomimo swojej historii, koszula Black/Yellow/Yellow z podwójnym kołnierzem nabiera w Ameryce Północnej nowej i całkiem innej symboliki, głównie przez powiązanie z grupą Proud Boys. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by to skojarzenie rozwiać i ukrócić. Z tego powodu podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu dystrybucji koszuli Black/Yellow/Yellow z podwójnym kołnierzem na terenie USA. Od września 2020 roku nie będziemy sprzedawać jej ani tam, ani w Kanadzie, dopóki nie upewnimy się, że nie jest już kojarzona z grupą Proud Boys.

By rozwiać wszelkie wątpliwości, jeżeli zobaczycie jakikolwiek materiał lub produkcję Proud Boys, w której użyte zostały produkty powiązane z Wieńcem Laurowym lub koszulą Black/Yellow/Yellow z podwójnym kołnierzem, zapewniamy, że nie ma to żadnego związku z nami i z pomocą prawników, podejmujemy kroki w kierunku ścigania bezprawnego użycia naszej marki.
Szczerze mówiąc, nie damy rady ująć naszej dezaprobaty, lepiej niż zrobił to nasz prezes po zapytaniu w tej sprawie w roku 2017: „Fred był synem socjalistycznego parlamentarzysty z klasy robotniczej, który został mistrzem świata w tenisie w okresie, kiedy tenis był sportem elitarnym. Otworzył firmę z żydowskim biznesmenem ze wschodniej Europy. Jest to wręcz przykre, że musimy odpowiadać na takie pytania. Nie, nie wspieramy idei ani grupy, o której mówicie. Są przeciwieństwem naszych przekonań, jak i przekonań naszych współpracowników,”
John Flynn, Prezes Zarządu Fred Perry 2017.
24 września 2020.


close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.