Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Aktywizm

Jock Palfreeman represjonowany za więzienną działalność związkową

Jock Palfreeman jest australijskim antyfaszystą, który miał odwagę sprzeciwić się grupie 16 nazistowskich kibiców podczas pobytu w Sofii. Był wtedy świadkiem jak gonili i atakowali dwóch młodych Romów. Jock pospieszył im z pomocą i starał się odpędzić nazistów wymachując nożem. Sam jednak stał się obiektem ataku i nie mając gdzie uciekać nie miał innego wyboru, niż zacząć się bronić. Andrey Monov, jeden z nazistów i syn ważnego polityka, został ugodzony nożem i zmarł, drugi – Anton Zahariev został ranny. Romowie uciekli. Jock został skazany za morderstwo i usiłowanie morderstwa. Otrzymał karę 20 lat więzienia i ogromną grzywnę w procesie, który nawet nie utrzymywał jakichkolwiek pozorów „sprawiedliwości”. O jego sprawie pisaliśmy m.in. TU

Podczas pobytu w więzieniu Jock założył Bułgarski Związek Więźniów (BPRA) – pierwszy oficjalny związek osadzonych w Bułgarii. BPRA odniosło wiele sukcesów w walce o lepsze warunki i przeciwko władzom więziennym. Z tego powodu Jock i jego towarzysze stali się celem represji. Ostatnio został on skazany przez władze za rozpowszechnianie nalepek BPRA. Wedle władz slogan „Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem” promuje…rasizm i mowę nienawiści. Nikt nie wyjaśnił przeciwko jakiej rasie czy grupie narodowościowej skierowane są te naklejki, ale rezultatem tego Jock został pozbawiony przywilejów na okres 2 lat. Oznacza to zakaz kontynuacji nauki na uniwersytecie, znaczne ograniczenie wizyt, zakaz opuszczania więzienia (Jock jest w zakładzie o zmniejszonym nadzorze i miał prawo do okazjonalnego opuszczania więzienia na weekend) a także zakaz pracy.
Są to oczywiście totalnie sfabrykowane oskarżenia i Jock, jako antyfaszystowski więzień, jest chyba jedyną osobą w bułgarskich więzieniach, która kiedykolwiek została skazana za rasizm! Jest to akt zemsty przeciwko niemu i innym związanym z BPRA, bo władze są najwyraźniej niezadowolone z ich aktywności. Teraz potrzebują oni naszej solidarności.

Co możecie zrobić?

podpiszcie petycję online:
change.org/p/bulgarian-minister-of-justice-stop-repressions-of-bulgarian-prisoners-association-and-its-founder-jock-palfreeman

Wyślijcie e-maila lub list z protestem do Minister Sprawiedliwości
Tsetska Tsacheva i domagajcie się zaprzestania represji wobec Jocka i innych osób związanych z BPRA oraz przywrócenia jego przywilejów.:
priemna@justice.government.bg

Tsetska Tsacheva
Minister of Justice
ul. “Slavyanska” 1
1000 Sofia Center, Sofia , Bulgaria

organizujcie akcje solidarnościowe pod bułgarskimi placówkami dyplomatycznymi (lista placówek na świecie: embassy-worldwide.com/country/bulgaria/)

rozpowszechniajcie informacje o sprawie

wpłaćcie datek na BPRA: bpra.info/en/home/

napiszcie do Jocka:

Jock Palfreeman
Kazichene Prison
Kazichene 1532
Region Pancherevo
Sofia, Bulgaria.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.