Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Polska

Relacja z XVII Manify Warszawskiej

6 marca w samo południe pod PKiN rozpoczęła się XVII Manifa Warszawska, zorganizowana przez Porozumienie Kobiet 8 marca. Na demonstracji nie zabrakło skromnej delegacji Dywizjonu 161.
Hasło tegorocznej Manify “Aborcja W Obronie Życia” zwraca uwagę na kwestię życia i zdrowia kobiet oraz dzieci, o których się często zapomina w debatach publicznych. Statystyki są przerażające: każdego roku na świecie 5 mln kobiet trafia do szpitali z powodu komplikacji po nielegalnych aborcjach, co 9 minut umiera kobieta z powodu tych powikłań, 47 tyś kobiet umiera na skutek niebezpiecznych aborcji (wg WHO), z tego też powodu 220 tys. dzieci traci matki. Aborcja przestała być traktowana jak zabieg medyczny, a stała się sprawą polityczną, od 1993 roku żadna siła polityczna nie zmieniła stanu rzeczy w obawie przed władzą kościelną i stratą poparcia wśród konserwatywnej części społeczeństwa. Wspomniano również o wprowadzeniu prawa do aborcji jako części pakietu innych praw reprodukcyjnych tj: edukacja seksualna, łatwo dostępna antykoncepcja, zapłodnienie in vitro, godne porody i odpowiednia opieka po poronieniu, pomoc kobietom i skutecznie działający system opieki medycznej i socjalnej dla matek i rodzin w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Manifa przeszła ulicami centrum Warszawy, mimo deszczu zebrało się ponad 2 tysiące osób, demonstracja przebiegała w miarę spokojnie, mimo kilku antypikiet po drodze w postaci około 10 zjebów z NOPu, krzyczących do nas: mordercy oraz kilku pro-lifów. Porozumienie zorganizowało również własną kontrmaniferstację z hasłami takie jak: “Bądź męszczyzną, poświęć życie swojej żony”, “Zygota ma prawo do szczęścia”, “Nie odbierajmy gwałcicielom prawa do ojcostwa”, pokazującymi absurd postulatów pro-lifersów.
Odbyły się przemówienia na Pl. Defilad i pod Pomnikiem Kopernika, dotyczyły one sprawiedliwości reprodukcyjnej oraz nierówności ekonomicznych i klasowych (m.in. zatrudniania na umowy śmieciowe lub na czarno, nierówności płacowych) oraz dyskryminacji imigrantek i uchodźczyń przez organy państwowe, głównie służbę zdrowia, często pomoc mogą one znaleźć jedynie w organizacjach pozarządowych.
Na koniec demo przed Placem Zamkowym na Krakowskim Przedmieściu została odczytana manifesta Porozumienia Kobiet 8 Marca, w czasie której, na wierzy dzwonniczej na tarasie widokowym kościoła św. Anny, został wywieszony transparet: “Wolność, Równość, Prawo do Aborcji”.
W innych miastach Polski również odbyły się Manify, a organizatorki Warszawskiej zapraszają na przyszły rok.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.