Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Represje przeciwko białoruskim antyfaszystowskim kibicom

Materiał już sprzed kilku tygodni, ale mimo wszystko publikujemy go, bo pokazuje sytuację , jaka panuje na Białorusi i represje, z jakimi muszą sie mierzyć tamtejsze środowiska anarchistyczne i antyfaszystowskie, a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek.

Zbliżające się w Białorusi prezydenckie „wybory” skłaniają władze do przykręcania śruby i wyszukiwania wszędzie zagrożeń. Wielokrotnie pisaliśmy o represjach skierowanych przeciw białoruskim antyfaszystom i anarchistom, nie ominęły one również antyfaszystowskich kibiców.
31 stycznia miał miejsce towarzyski mecz między klubami FK Berioza i FK Gorodeya, kibiców których łączy zgoda i antyfaszystowskie poglądy. Mecz zaczął się o 14.30, a o 14.50 na stadion wkroczyli mińscy omonowcy, zakazując głośnego dopingu! Po pół godzinie wszyscy kibice – 18 pełnoletnich i 31 niepełnoletnich – zapakowani zostali do suk i odwiezieni na komendę. Na komendzie kibice zmuszeni byli do kilkugodzinnego stania, niepełnoletnich wypuszczono ok. 22 godziny, pełnoletni zostali spisani, pobrano od nich również odciski palców. Czterech kibiców zatrzymano na 48 godzin, oficjalnie za załatwianie się w plenerze i „nie zgłoszony pochód”.
W swej paranoi, podkręconej przez wydarzenia w Ukrainie, białoruskie władze zaczęły tępić ruchy kibicowskie jako przejaw niezależności. W piśmie wysyłanym przez milicję pod koniec stycznia do szkół w jednej z mińskich dzielnic możemy przeczytać takie kwiatki: „W związku ze zbliżającym się otwarciem nowego piłkarskiego sezonu na terenie miasta przewidywana jest aktywizacja działalności grup kibiców klubów piłkarskich oraz innych destrukcyjnych ugrupowań (…). W związku z tym, że w skład kibiców wymienionych klubów (za wyjątkiem „Partizana”) wchodzą aktywiści ugrupowania profaszystowskiego charakteru „Skinhead”, a kibice „Partizana” identyfikują się z członkami radykalnego ugrupowania „Antyfaszyści” między nimi istnieje otwarta wrogość”.
Domyślamy się, że to poważna sprawa skoro milicja zdecydowała się na ujawnienie nazw tych mitycznych ugrupowań, których niemal epicka walka zagraża stabilności łukaszenkowskiego raju. A już na poważnie – niezmiennie wyrażamy naszą solidarność z prześladowanymi białoruskimi antyfaszystami. Niestety wraz ze zbliżającymi się wyborami prześladowania będą raczej narastać.
Źródła:
http://kirill.chuvilin.pro/group36941146/post35384.html
http://by.tribuna.com/tribuna/blogs/ultras/736420.html?ext=gar
close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.