Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Polityka

Rosyjscy politycy budują międzynarodowy sojusz skrajnej prawicy

Rosja wydaje się odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę w budowaniu międzynarodowego porozumienia skrajnie prawicowych partii politycznych, których celem będzie podważanie liberalno-demokratycznego konsensusu na wschodzie. Poza zapewnieniem finansowego wsparcia dla partii takich jak Francuski Front Narodowy, używaniem skrajnie prawicowych aktywistów i polityków jako narzędzia propagandy, Rosja zamierza obecnie budować coś, co nazywa „Światowym Ruchem Narodowo-Konserwatywnym” („World National-Conservative Movement” – WNCM). Szereg dokumentów wewnętrznych (dostarczonych przez ulokowaną w Moskwie organizację „Sova Centre”) (1) daje wgląd w agendę oraz strukturę organizacji WNCM.

Siłą napędową stojącą za ruchem jest St. Petersburski oddział skrajnie prawicowego ruchu Rodina i Rosyjskiego Ruchu Imperialistycznego. Rodina została założona w 2003 roku, a jednym z jej współzałożycieli był obecny vice prezydent Dmitry Rogozin. Rogozin nie jest na tę chwilę członkiem partii, ale podobno wciąż utrzymuje z nią kontakty. Rosyjski Ruch Imperialistyczny, który sam określa swoją ideologię jako „Ortodoksyjno-chrześcijański imperializm nacjonalistyczny”, został założony w 2002 roku.

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego WNCM jest prominentny działacz z Rodiny Yuriy Lyubomirskiy. Fraza „konserwatywni nacjonaliści” w nazwie tego ruchu nie powinna dezorientować czytających. „Konserwatywny nacjonalizm”, odkąd jest uzasadnionym terminem na scenie politycznej, jest jedynie zwodniczym samookreśleniem członków WNCM, aby uniknąć określenia „skrajnie prawicowy”.

WNCM określa się jako „międzynarodowe stowarzyszenie partii politycznych, organizacji i osób prywatnych, utworzone na zasadach dobrowolności i równości zasad dla reprezentantów z różnych krajów i ludzi, bazując na ich zaangażowaniu w osiąganiu celów” dla ruchu.

W manifeście ruchu stwierdzono, że świat jest rządzony przez ideologię „liberalizmu, multikulturalizmu i tolerancji”. To, z punktu widzenia aktywistów, prowadzi do „erozji nacji, wielkimi migracjami z krajów innych cywilizacji, kultur, odchodzeniem od religii, zastąpieniem duchowości przez materializm, ubożeniem kultur, niszczeniem rodziny i zdrowych wartości moralnych” poprzez „aborcję, propagandę bezwstydności i akceptację seksualnych perwersji”. Co więcej, manifest odwołuje się do „instytucji ponadnarodowych” takich jak EU i NATO, argumentując, że te siły reprezentują „globalny spisek”, który w rosyjskim dyskursie kulturowym jest zasadniczo eufemistycznym odniesieniem do światowego spisku żydowskiego. WNCM chce być kontrą do liberalizmu i globalizacji proponując „konserwatywną rewolucję”, dodając siły skrajnie prawicowym partiom w zachodnich społeczeństwach. Manifest stanowi, że „zwycięstwo konserwatywnej rewolucji choćby w jednym kraju […] będzie przykładem dla innych państw.” Założenie WNCM jest pierwszym krokiem w tym kierunku.

Zakres Rosyjskiego projektu jest dość imponujący, a lista partii i grup które zaprosili założyciele WNCM, aby partycypowały w ruchu zawiera 58 organizacji. Większość z nich pochodzi z Europy i Stanów Zjednoczonych, ale są też organizacje z Chile, Japonii, Mongolii, Syrii i Tajlandii. Polityczna pozycja większości z tych partii nie pozostawia wątpliwości, że WNCM jest skrajnie prawicowym, a nie „narodowo-konserwatywnym” ruchem. Tutaj kilka przykładów z listy: Nordiska Motståndsrörelsen and Nordisk Ungdom (Skandynawia), Danskernes Parti (Dania), Golden Dawn czyli Złoty Świt (Grecja), Nationaldemokratische Partei Deutschlands (Niemcy), Falanga (Polska), Generace Identity (Słowacja), Renouveau français (Francja), Noua Dreaptă (Rumunia),British Unity (UK). Lista zawiera też mniej radykalne, jednak nadal dalekie od prawicy głównego nurtu – partie polityczne, takie jak: Perussuomalaiset (Finlandia), Jobbik (Węgry), Slovenská národná strana (Słowacja), Kongres Nowej Prawicy (Polska) oraz kilka innych. Jednakże rdzeń organizacji zaproszonych do WNCM jest wyraźnie skrajnie prawicowy, chylący się ku neo-nazizmowi.

Kompletna lista zaproszonych organizacji i grup jest dostępna na końcu artykułu.

W galerii znajdziecie skan zaproszenia dla Jima Dowsona, szefa grupy anty-aborcyjnej UK Life League i fundatora faszystowskiej partii Britain First.

Część z organizacji zaproszonych do partycypowania w WNCM brało już udział w „Międzynarodowym Rosyjskim Forum Konserwatywnym ”(2), które miało miejsce w St. Petersburgu w marcu 2015 roku, prawdopodobnie to podczas tego eventu powstała idea założenia WNCM. Wtedy jeszcze inicjatywa Rodina wyglądała na nieistotną, ale dziś WNCM idzie dalej niż tylko bycie strukturą organizującą konferencje, a jej program daje dowody na to, że ruch skupiony jest na działaniu.

Przede wszystkim, WNCM chce stworzyć bazę informacyjną składającą się ze stron internetowych i stron w mediach społecznościowych, jako platformę dla wymiany informacji i doświadczeń, bronić „prześladowanych narodowych konserwatystów i aktywistów” wysyłając petycje do rządów, zapewniając „pomoc humanitarną” dla Serbów w Kosowie, Chrześcijan na bliskim wschodzie oraz „mieszkańców Novorosji” – regionu na wschodzie Ukrainy okupowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Należy odnotować, że w kwietniu 2014 roku, Rodina wraz z Rosyjskim Ruchem Imperialistycznym sformowały Rosyjski ruch społeczny „Dla Novorosji” („For Novorissiya”), który wzywał do aneksji nie tylko Krymu, ale także większości ukraińskiego terytorium.

Bardziej przerażającą częścią programu WNCM jest chęć organizacji „wspólnych obozów dla instrukcji wojskowych i sportowych” i sformowania ochotniczych międzynarodowych brygad, które będą odsyłane w miejsca konfliktów zbrojnych. Nie jest zaskakującym, że jedną z organizacji zaproszonych do wzięcia udziału w WNCM jest “Unité Continentale”(3), która została utworzona latem 2014 roku przez francuskich i serbskich ultranacjonalistów, którzy zgłosili się do wyjazdu na wschód Ukrainy w celu wsparcia separatystów. Mało tego, na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku, Rosyjski Ruch Imperialistyczny reklamował tygodniowy obóz wojskowy zwany „Partisan”, gdzie zaprosił mężczyzn do nauki technik survivalu, taktyk miejskiej partyzantki, wojskowej topografii oraz ćwiczeń z Kalashnikovem i inną bronią.

Być może jest zbyt wcześnie, aby podnosić alarm, ale sformowanie popieranego przez Rosję skrajnie prawicowego, międzynarodowego ruchu, który będzie miał swój wojskowy oddział, może być poważnym wyzwaniem dla społeczeństw demokratycznych w Europie.

Kompletna lista zaproszonych organizacji (należy odnotować, że cześć z nich już nie istnieje):

Belgia
Euro-Russia
Nation

Bułgaria
Bulgarski Nacionalen Sojuz

Chile
Acción Identitaria

Cypr
National Popular Front (ΕΛΑΜ)

Republika Czeska
Generace Identity
Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS)
Národní demokracie

Dania
Danskernes Parti

Finlandia
Kansallinen Vastarinta
Perussuomalaiset
Suomen Sisu

Francja
Action Française
Renouveau français
UnitéContinentale
Jeune Nation

Niemcy
Die Russlanddeutschen Konservativen
Nationaldemokratische Partei Deutschlands

Grecja
Golden Dawn (Złoty Świt)

Węgry
Jobbik

Włochy
Forza Nuova
Millenium

Japonia
Issuy-Kai

Mołdawia
Mişcarea Conservatoare
Mișcarea Național

Mongolia
Dayar Mongol

Polska
Błękitna Polska
Falanga
Kongres Nowej Prawicy
Konwent Narodowy Polski
Młodzież Wszechpolska
Ruch Narodowy

Rumunia
Noua Dreaptă

Szwecja
Nordisk Ungdom
Nordiska Motståndsrörelsen
Svenskarnas parti
Svenska motståndsrörelsens

Serbia
Srbska Akcija
Centr za Istrazivanje Pravoslavnoga Monarhizma
Srpska radikalna stranka

RPA
Front Nasionaal

Hiszpania
Comunión Tradicionalista
Democracia Nacional

Syria
Syrian Social Nationalist Party

Tailandia
National Alliance for Democracy
New Political Party

Słowacja
Slovenská národná strana
Slovenská pospolitosť

Ukraina
Network Carpatho-Russian movement

Wielka Brytania
British First
British National Party
British Unity
UK Life League

USA
American Freedom Party
American Renaissance
League of the South
Traditionalist Youth Network

Przypisy:
(1) sova-center.ru/en/
(2) interpretermag.com/what-does-the-fascist-conference-in-st-petersburg-tell-us-about-contemporary-russia/
(3) anton-shekhovtsov.blogspot.co.uk/2014/08/french-eurasianists-join-pro-russian.html

Za: interpretermag.com

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.