Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Aktywizm

Walka Klas – Podsumowanie kampanii

W lutym 2021 wystartowaliśmy z pomysłem kampanii „Walka Klas”. Było to z naszej strony przypomnienie o tym, że antyfaszyzm i walka klas są ze sobą nierozerwalnie związane. Była to też reakcja na kolejne, cyklicznie powtarzające się próby środowisk liberalnych próbujące zawłaszczać antyfaszyzm do własnych celów. Jak pisaliśmy:

„Historia zresztą wielokrotnie pokazała, że często kiedy skrajna lewica rośnie w siłę, liberałowie zaczynają wspierać faszystów. Traktując ich po prostu jako „kolejny światopogląd”, z którym należy dyskutować i najlepiej pokonać go na mitycznym „rynku idei”. Antyfaszyzm jest (a przynajmniej powinien być) polityczny! Każda próba kierowania go na tory grzecznej działalności niewspominającej o polityce, jest prośbą o porażkę. Osoby, które są w ruchu od jakiegoś czasu dobrze znają tą lekcję z czasów Kolorowej Niepodległej.”

Przebieg Kampanii

W ramach kampanii wydrukowaliśmy kilkanaście tysięcy wlepek i kilka tysięcy wielkoformatowych plakatów. Które następnie rozprowadziliśmy wśród zainteresowanych ekip w całym kraju (a nawet trochę za granicą!). W większych i mniejszych miastach materiały te trafiły na ulicę. Były bardzo widoczne, czasami nawet prowokując niesamowicie zabawne artykuły w lokalnej prasie. Oprócz plakatów i wlepek w kilku miejscach pojawiły się też wrzuty czy wywieszano banery z hasłami w temacie. Przy okazji dystrybucji materiałów udało nam się też zawiązać współpracę z nowymi osobami.

Zdjęcie z Bydgoszczy, jest to jeden z wielu banerów, które zawisły na naszych ulicach.

W ramach kampanii przygotowaliśmy też podkład ideologiczno-edukacyjny, mający za zadanie poszerzyć wiedzę osób wśród szeroko pojętej lewicy oraz wywołać dyskusje. Opublikowaliśmy na naszej stronie 11 artykułów, zarówno historycznych jak i o czasach dzisiejszych o tematyce walk pracowniczych, walki klas, mówiących o tym jak nacjonaliści są pożytecznymi idiotami władzy etc. Opublikowaliśmy też kilkanaście infografik z cytatami znanych i mniej znanych postaci z ruchu anarchistycznego i socjalistycznego.

Jedna z grafik przygotowanych na kampanie, więcej można znaleźć na naszych social mediach

Podsumowanie wspólnych działań

Naszym zdaniem kampania była na pewno dobrym pomysłem i zakończyła się sukcesem. Pokazała też, że jest zapotrzebowanie na tego typu akcje. Oczywiście jest jeszcze dużo rzeczy, które można zrobić lepiej, więc mamy nadzieję, że z czasem działania będą sprawniejsze i skuteczniejsze. Co ciekawe zareagowała na to nawet prawa strona, która to próbowała zrobić niezbyt udolną kopię naszej kampanii. Z tego co widzieliśmy, nie poszło to im zbyt dobrze.

Nacjonalizm zawsze był wrogiem klasy robotniczej.

Kolejną inicjatywy są już planowane, więc bądźcie w gotowości by wziąć w nich udział.
Z antyfaszystowskim pozdrowieniem, 161 Crew

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.