Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Polska

Wyklęci wśród Wyklętych – Dąbrowszczacy

1 marca, gdy w całej Polsce odbywały się imprezy ku czci tzw. Żołnierzy Wyklętych, w Warszawie odbyła się zupełnie inna akcja. Performance „Wyklęci wśród Wyklętych – Dąbrowszczacy” miał na celu przypomnieć o polskich ochotnikach, żołnierzach Brygady im. Jarosław Dąbrowskiego, którzy walczyli w obronie Republiki Hiszpańskiej. Dziś dominująca prawica stara się zatrzeć pamięć o nich i ich bohaterstwie.
Organizatorem akcji była Zuzia Ziółkowska – wnuczka Dąbrowszczaka. O 12.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza zjawiła się grupa osób, która oprócz wieńca, niosła odtworzone sztandary batalionu im. Adama Mickiewicza oraz kompanii im. Naftali Botwina i inne flagi nawiązujące do tamtych wydarzeń. Po złożeniu wieńca Agata Różycka odczytała wiersz Broniewskiego „Cześć i Dynamit”. Mimo, iż w okolicach kręciło się wielu uczestników tzw, „patriotycznych uroczystości”, akcja odbyła się bez zakłóceń, a cała grupa z rozwiniętymi sztandarami opuściła pl. Piłsudskiego.
Warto zaznaczyć, że w całej akcji oprócz uczestników performance oraz sporej grupki osób z warszawskiego środowiska antyfaszystowskiego uczestniczyła też grupa tzw. Dzieci Dąbrowszczaków. To rodziny – dzieci i wnukowie – ochotników walczących w Hiszpanii, których cieszy, że kolejne pokolenie stara się utrzymać pamięć bohaterów walczących „Za wolność Waszą i Naszą”.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.