Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

161 CREW

Świat

Manifest Komitetu Oporu

Komitet oporu jest grupą sił anty-autorytarnych z Ukrainy, poniżej prezentujemy tłumaczenie manifestu grupy.


Kontekst

Co niesie ze sobą imperializm i reżim Putina? Widzieliśmy to na ponurym przykładzie Donbasu i Krymu. Widzieliśmy w niedawnym krwawym stłumieniu protestu ludów Białorusi i Kazachstanu, zniszczeniu ruchu sprzeciwu w Rosji, bombardowaniu syryjskich miast. Putinowi to nie wystarczyło: 24 lutego 2022 roku rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę wojnę z Ukrainą. Dziś jest to epicentrum oporu wobec zniewolenia. Walka Ukraińców daje nadzieję na wyzwolenie wszystkim ludom cierpiącym z powodu putinizmu.

Przez wieki terytorium współczesnej Ukrainy znajdowało się na styku ambicji imperiów i innych sił agresywnych. Tutaj, z dala od despotyzmu, napływali ludzie wolni, Kozacy i inni buntownicy. Tutaj bohaterowie Machnowszczyzny walczyli o wolność ludu przeciwko wszelkim władcom.

Dzisiejsza wojna na Ukrainie jest kontynuacją walki o wolność ludzi od autorytaryzmu. Mieszkańcy Ukrainy i wielu innych krajów wspólnie bronią wolności i praw zdobytych przez stulecia walki ludowej i wysiłki rewolucjonistów. Podczas gdy państwo ukraińskie stoi w światłach sceny, to opór przeciwko rosyjskiej inwazji stawia masowy ruch społeczny.

Kim jesteśmy?

Komitet Oporu jest platformą dialogu i koordynacji inicjatyw anarchistycznych, libertariańskich i antyautorytarnych.

Jesteśmy przekonani, że Ukraina i cała Europa Wschodnia muszą być wolne od dyktatury. Wolność, solidarność i równość muszą być najważniejszymi zasadami porządku społecznego w regionie.

Nasze zadanie: zjednoczyć wysiłki bojowników przeciwko autorytaryzmowi w celu skutecznej walki o nasze ideały i wartości. Wpływać na losy Ukrainy i całego regionu, bronić swobód, które już zdobyliśmy, i zachęcać do ich poszerzania.

Nasze zasady

Za naszą i waszą wolność!” — sprzeciwiamy się imperialnej dominacji, którą obecnie na Ukrainie uosabia krwawa armia Putina. Walczymy o społeczeństwo ukraińskie przeciwko zniszczeniu i śmierci, jakie przynieśli mu rosyjscy okupanci. I jeśli dziś w tej walce uczestniczy państwo ukraińskie, nie oznacza to, że staliśmy się jego zwolennikami.

Nie uważamy ludów Rosji i Białorusi za naszych wrogów. Wyciągamy rękę do wszystkich kochających wolność Rosjan i Białorusinów i wzywamy ich do przyłączenia się do nas w walce z dyktaturą.

Rozumiemy, że dopóki nie zostanie zlikwidowane ognisko tyranii w Moskwie, cały region będzie stale konfrontowany z ingerencjami w jego wolność. Każdy lokalny tyran miażdżący swój zbuntowany lud zawsze przyjdzie z pomocą „carowi Moskwy”. Chcemy, abyśmy my sami i nasi sąsiedzi byli wolni, co oznacza, że musimy wspólnie pracować, aby położyć kres reżimowi Putina.

Sprawiedliwość — sprzeciwiamy się wszelkim formom ucisku człowieka przez człowieka, stosunkom dominacji i podporządkowania, nierównościom społecznym. Należy pokonać wszystkich ciemiężców. Tyranię należy zastąpić wolną i równą współpracą wszystkich uczestników życia publicznego. To jest zasada, na której opieramy naszą obecną działalność.

Sprawiedliwość nie zostanie osiągnięta tak długo, jak długo w naszym społeczeństwie będzie istniała rażąca nierównowaga w podziale władzy i bogactwa.

Dla nas sprawiedliwość jest nie do pomyślenia bez równości płci, zrównoważonego rozwoju i przezwyciężenia dyskryminacji na jakimkolwiek tle.

Solidarność — przedkładamy współpracę nad konkurencję. Bliskość i współpraca ważniejsze od wyobcowania. Kolektywność i wspólnota ponad egoizmem i atomizacją. Nie zaprzeczamy jednak wyjątkowości i niepowtarzalności każdego człowieka. Wolność każdego człowieka trwa w wolności innych. Nikt nie jest wolny, dopóki wszyscy nie są wolni.

Co robimy?

Obecnie na Ukrainie przeciwnicy autorytaryzmu są aktywnie zaangażowani w główne obszary sprzeciwu wobec agresji:

  1. W teatrze działań wojennych;
  2. W dziedzinie pomocy wolontariackiej;
  3. Na froncie informacyjnym.

Zadaniem Komitetu Oporu jest zapewnienie komunikacji i koordynacji między różnymi grupami i osobami aktywnie zaangażowanymi w projekt.

Co można teraz zrobić, poza walką z okupantem?

Dla nas ważne jest to, jak będzie wyglądało społeczeństwo ukraińskie. Przedstawiliśmy zmiany, które chcemy wprowadzić:

  1. Zlikwidować niesprawiedliwy dług zagraniczny Ukrainy: jest to pętla na szyi kraju w rękach międzynarodowych instytucji finansowych i bogatych narodów. Nie tylko obywatele Ukrainy są zainteresowani walką z reżimem Putina, a anulowanie długu zagranicznego jest jednym z przykładów solidarności.
  2. Przeprowadzenie krajowej amnestii kredytowej dla obywateli Ukrainy o niskich i średnich dochodach. Zadłużenie ludzi jest wynikiem wadliwego systemu gospodarczego. Mieszkańcy kraju, w którym toczy się wojna, muszą być uwolnieni od tego ciężaru.
  3. Ustanowienie systemu zgromadzeń — organów samorządu terytorialnego. Powinno to stać się powszechną praktyką. Należy tworzyć zgromadzenia zarówno terytorialne, jak i zawodowe (związki zawodowe). Rozwój ruchu związkowego oznaczałby tworzenie przez samych robotników organów służących zbiorowej obronie ich interesów ekonomicznych.
  4. Zapewnienie społecznościom terytorialnym większych możliwości i zasobów. W szczególności należy rozwinąć praktykę tworzenia lokalnych sił samoobrony, która okazała się przydatna już w okresie wojny.
  5. Zapewnienie obywatelstwa ukraińskiego lub zezwolenia na pobyt stały, a także pełnego pakietu socjalnego, ubezpieczenia zdrowotnego i zakwaterowania wszystkim cudzoziemcom walczącym z okupantem, jeśli wyrażą taką wolę.
  6. Zapewnić przystępne cenowo mieszkania: odpowiedni system wynajmu socjalnego/gminnego, przystępne cenowo tanie kredyty mieszkaniowe oraz możliwość mieszkania bezczynszowego dla młodych rodzin i innych grup potrzebujących.
  7. Korekta polityki zdrowotnej: system bezpłatnej medycyny, minimalizacja biurokracji, zapewnienie godziwych wynagrodzeń pracownikom wszystkich szczebli placówek medycznych.
  8. Bezpłatny transport publiczny finansowany z budżetu lokalnego, a w razie potrzeby — z budżetu państwa.
  9. Wsparcie socjalne/subwencje dla osób o niskich dochodach: udzielanie im głębokich rabatów lub bezpłatne dostarczanie podstawowych artykułów niezbędnych do życia.
  10. Ustanowienie skutecznych mechanizmów ochrony wolności kobiet. Przede wszystkim w aspekcie przemocy. Uważamy, że konieczne jest stworzenie autonomicznych struktur kobiecych we wszystkich gminach w kraju, niezależnie od instytucji państwowych. Potrzebne są także kobiece siły obronne, które będą zapobiegać przemocy wobec kobiet. Autonomia kobiet i jednostki kobiece powinny zostać utworzone także w ramach armii regularnej. Przemoc ze względu na płeć, zarówno ze strony okupantów, jak i wszystkich innych sprawców, musi zostać powstrzymana!
  11. Rozwój świadomości i odpowiedzialności ekologicznej. Wdrażanie technologii ekologicznych adekwatnych dla człowieka i dostosowanych do potrzeb społeczności terytorialnych.
  12. Powszechny dostęp do środków samoobrony jako warunek wolności i możliwości obrony przed agresorami. Ułatwianie zdobycia broni. Integracja edukacji i rozwój przemysłu wojskowego z użyciem najnowszych technologii. Rozwój programów edukacyjnych umożliwiających kształcenie specjalistów w celu wzmocnienia zdolności obronnych kraju. Możliwość zdobycia umiejętności wojskowych w szeregach wojska, zminimalizowanie biurokracji, rozwinięcie zasad horyzontalnego podejmowania decyzji oraz przejście do normalnego tygodnia pracy. Wprowadzenie systemu żywieniowego dla wegan w służbie wojskowej.

Nasz manifest nie jest zamkniętą całością. Jesteśmy gotowi uzupełniać go i dostosowywać w trakcie naszej praktycznej działalności.


Tłumaczenie

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.